Zobacz zrealizowane projekty

Najciekawsze projekty zrealizowane w ramach Programu PRO DEFENSIONE, PRO HISTORIA a także zorganizowane poza Programem.

Radio oczami historii

Historia radia od początku jego powstania, zabytkowa technika użytkowa, oraz rozwój aparatury medycznej - projekt zrealizowany w ramach programu Pro defensione, pro historia - wspieramy oddolne inicjatywy historyczne, patriotyczne i proobronne dla Polski - II edycja na lata 2022-23 dofinansowanego ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Społecznych NOWEFIO na lata 2021-30.

Realizator: grupa nieformalna "Dawny Dom".
Miejsce: woj. zachodniopomorskie
Termin: czerwiec - lipiec 2023

rawie 100 starych odbiorników od lat 20. ubiegłego wieku, po modele z II wojny światowej i te produkowane w czasach PRL było do zobaczenia w hali Rega Arena. Oglądający eksponaty mogli wybrać się w "radiową podróż w czasie".

- Patrząc na te eksponaty przypomina się dom naszych dziadków, gdzie takie właśnie radia były. - Najbardziej podobało mi się radio-autko. - To jest naprawdę ładne. Niektóre są z II wojny światowej, jak one przetrwały?! - mówili goście wystawy.

- Przekazujemy tę historię. Radio towarzyszyło ludziom od dawna, przekazywało wieści; smutne i radosne. W latach 60. zaczęto budować radyjka w różnych kształtach, m.in. samochodów - powiedział Jan Dybiński, właściciel kolekcji.

Warsztaty Airsoftowe podstawy i wprowadzenie

Zajęcia dla młodzieży i dorosłych przybliżające charakterystykę odmiany strzelectwa jaką jest Airsoft w ramach programu Pro defensione, pro historia - wspieramy oddolne inicjatywy historyczne, patriotyczne i proobronne dla Polski - II edycja na lata 2022-23 dofinansowanego ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Społecznych NOWEFIO na lata 2021-30.
Realizator: grupa nieformalna Airsoft Trójmiasto
Miejsce: Luzino, woj. pomorskie.
Termin: 12.11.2022
Warsztaty przebiegły programowo. Udało się przeprowadzić blok teoretyczny prowadzony przez
naszych instruktorów, uczestnicy przyswoili podstawową wiedzę, która pozwoliła na
wprowadzenie w charakter sportu jakim jest airsoft. Omówiliśmy rodzaje spotkań airsoftowych,
zasady panujące na polach airsoftowych, zasady bezpieczeństwa oraz niezbędnego sprzętu
ochrony osobistej podczas gier.
Część teoretyczno-praktyczna z wykorzystaniem replik zawierała:
- omówienie oraz przedstawienie rodzajów replik ASG,
- naukę podstawowej obsługi repliki asg,
- ładowanie oraz podłączanie zasilania repliki, ładowanie magazynków,
- ustawienie przyrządów celowniczych,
- nauka poprawnej konfiguracji repliki pod względem mocy i zasięgu,
- konserwacja repliki,
- naukę ergonomicznego przygotowania się pod daną imprezę pod względem sprzętu.
Na końcu przeprowadziliśmy grę airsoftową dla uczestników warsztatów tak aby mogli w praktyce
wykorzystać zdobytą wiedzę oraz umiejętności.

Morska Służba

Zajęcia dla młodzieży z nurkowania, ratownictwa wodnego, pierwszej pomocy, krav magi, wspinaczki, survivalu w ramach programu Pro defensione, pro historia - wspieramy oddolne inicjatywy historyczne, patriotyczne i proobronne dla Polski - II edycja na lata 2022-23 dofinansowanego ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Społecznych NOWEFIO na lata 2021-30.
Realizator: grupa nieformalna Morska Baza
Miejsce: Mechelinki, Kosakowo, woj. pomorskie.
Termin: jesień 2022
Dzięki realizacji projektu udało zintegrować młodzież i przybliżyć im specyfikę pracy w służbach mundurowych takich jak wojsko, straż pożarna, policja, poprzez wykonywane zadania stawiane młodzieży w trakcie realizacji naszego projektu Morska Służba.
Przeprowadzono zajęcia z zakresu pierwszej pomocy, samoobrony, ratownictwa wodnego i wspinaczki. Po zajęciach widzimy spore zainteresowanie młodzież szkoleniami, które prowadzimy w naszej codziennej działalności w ramach stowarzyszenia Morska Baza Szkoleniowa Mechelinki.

Szlacheckie bunkry

Piknik nawiązujący do lokalnych miejsc związanych z II Wojną Światową w ramach Programu Pro defensione, pro historia dofinansowany z FIO 2018
Realizator: Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dylów Szlachecki "Nasza Wieś Szlachecka"
Miejsce: Dylów Szlachecki, województwo Łódzkie
Termin: 11.11.2019
Fragment relacji z wydarzenia:
Marzenia się spełniają, a marzeniem Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Dylów Szlachecki było opisanie schronów i pokazanie jak ważnym elementem jest ich obecność na terenie naszej wsi. Były od dawna i będą. Są ważne. Powstały ciężką pracą ludności polskiej podczas II Wojny Światowej. Niemiecka linia obrony B1 została utworzona w 1944 roku. Od tamtej pory schrony stały się naszym znakiem rozpoznawczym, dlatego poznanie ich może ułatwić wskazanie gdzie się znajdują, jak powstały i jak wyglądały. Stąd pomysł na tablice informacyjne. Zrodził się on podczas rozmów między mieszkańcami. Był to plan na przyszłość, bo sami nie bylibyśmy w stanie zrealizować pomysłu tak szybko jak szybko narodziła się wizja. Wtedy pojawił się konkurs dla młodych stowarzyszeń i.. udało się! Powstały 3 tablice.

Rakowiec dla Niepodległej

Piknik historyczny nawiązujący do Powstania Warszawskiego w ramach Programu Pro defensione, pro historia dofinansowany z FIO 2018
Realizator: grupa nieformalna Instytut Promocji Inicjatyw Społecznych
Miejsce: Rakowiec - Ochota, Warszawa, województwo Mazowieckie
Termin: 14.10.2018
Piknik historyczny nawiązujący do tematyki Powstania Warszawskiego na terenie osiedla Rakowiec w Warszawie. Projekt objął 3 zadania:
1. Diorama - rekonstrukcja życia Powstańczej Warszawy w tym walki oddziałów
powstańczych, pomoc sanitariuszek, harcerskiej poczty polowej, pomoc zasypanym w
gruzach.
2. Lekcja żywej historii - lekcja mająca na celu połączenie nauki i zabawy z udziałem eksponatów, w tym oryginalnych przedmiotów z okresu Powstania Warszawskiego. Spotkanie poprowadzili rodzice wraz z dziećmi (lokalną społecznością). Podczas lekcji
uczestnicy poznali takie zagadnienia, jak: harcerskie bataliony Armii Krajowej: "Zośka" i
"Parasol", harcerki-sanitariuszki w Powstaniu Warszawskim, harcerskie oddziały w walczącej Warszawie, harcerska Poczta Polowa, Zawiszacy, harcerki w powstańczej służbie czy znak Polski Walczącej.
3. Stoiska tematyczne - stoiska obsługiwane były przez osoby dorosłe oraz młodzież i dzieci (społeczność lokalna). Stoiska podzielono zgodnie z tematyką Lekcji żywej historii: m.in. broń, mundury, sanitariat, harcerska poczta polowa, szycie opasek i inne . Każda z osób obsługujących stoisko udzieliła informacji na temat eksponatów.

Biwak Wygonin ASG - 100 graczy na 100-lecie Niepodległej Polski

Zlot miłośników ASG wraz z grą terenową w ramach Programu Pro defensione, pro historia dofinansowany z FIO 2018
Realizator: grupa nieformalna BOSS i Przyjaciele
Miejsce: Leśna Huta, województwo Pomorskie
Termin: 19 - 21.10.2018
Projekt Biwak Wygonin ASG - 100 graczy na 100-lecie Niepodległej Polski jest zlotem ASG połączonym z grą terenową o charakterze, scenariuszu i mechanice gry typu pro obronnego i militarnego. Odbywać się będzie w kompleksie leśnym Borów Tucholskich niedaleko miejscowości Czarna Woda w HBO Leśna Huta. Sama nazwa Biwaku Wygonin nawiązuje do cyklicznej imprezy odbywającej się dwa razy w roku w HBO Wygonin. Decyzją władz samorządowych HBO Wygonin został odebrany Harcerzom i tym samym Biwak stracił lokalizację. Ten projekt ma pozwolić na przeniesienie oraz kontynuację w nowej lokalizacji.

Wysokokwalifikowany nocny rajd pieszy

Marsz terenowy w ramach Programu Pro defensione, pro historia dofinansowany z FIO 2018
Realizator: grupa nieformalna ZHP Sianów
Miejsce: Koszalin, województwo Zachodniopomorskie
Termin: 12-13.10.2018
Tegoroczny rajd miał wyjątkową oprawę i formę otwartą preferującą osoby nie zrzeszone w ZHP. Jego tematem przewodnim była historia i szkolenie cichociemnych. A tematem przewodnim na starcie było uczczenie internowanych powstańców listopadowych, którzy na terenie przez który przebiega trasa rajdu, budowali za mizerne racje drogę.

Rajd ten mógł być również mocno doposażony w sprzęt na punktach ze względu na dofinansowanie rajdu z projektu Pro defensione, pro historia prowadzonym przez Pomorskie Stowarzyszenie Aktywności Terenowej PSAT
Organizatorem rajdu był HKTP PTTK Sezam, a współorganizatorem Hufiec Ziemi Koszalińskiej ZHP

Warto podkreślić, że był to bardzo trudny rajd, gdyż pora nocna, 32 km trasa, w terenie zalesionym, z ośmioma punktami terowymi na których były trudne zadania do wykonania.

Relacja z trasy tutaj : http://dkam.pl/zhp/rajd/nocna-relacja.pdf

Złap przemytnika

Gra terenowa w ramach Programu Pro defensione, pro historia dofinansowany z FIO 2018
Realizator: grupa nieformalna Bibliotekarki
Miejsce: Rożno - Parcele, woj. Kujawsko - Pomorskie
Termin: 13.10.2018
W słoneczną sobotę nad brzegami Tążyny w Rożnie-Parcele i Pieczeni przemytnicze bandy spotkały się z groźnymi i surowymi strażnikami granicznymi. Przemycali ziemniaki, groch i prosiaki, tak jak okoliczni mieszkańcy 100 lat temu przez granicę pomiędzy zaborami.

Twierdza Malbork - pieszy rajd śladami umocnień miasta

Marsz terenowy wraz z piknikiem w ramach Programu Pro defensione, pro historia dofinansowany z FIO 2018
Realizator: grupa nieformalna Wyklęci na Powiślu pod patronatem stowarzyszenia Traugutt.org
Miejsce: okolice Malborka, woj. Pomorskie
Termin: 13.10.2018
Podczas wydarzenia grupa 30 uczestników miała możliwość zapoznania się z historią architektury wojskowej wokół Malborka, przeszła kurs udzielania pierwszej pomocy oraz brała udział w zawodach strzeleckich. Wspólnie pokonaliśmy pieszo kilkanaście kilometrów po trasach malowniczego, jesiennego Powiśla, zwiedziliśmy obiekty stanowiące Twierdza Malbork - pieszy rajd śladami umocnień miasta oraz mieliśmy możliwość do wspólnej integracji w miłym towarzystwie. Pogoda i frekwencja dopisały - jednym zdaniem: dzień pełen wrażeń. Zachęcamy do udziału w kolejnych imprezach i poznawania lokalnej historii ze Stowarzyszeniem Traugutt.org!

10 strzałów z okazji Dnia Niepodległości

Piknik rodzinny wraz ze szkoleniem strzeleckim w ramach Programu Pro defensione, pro historia dofinansowany z FIO 2018
Realizator: grupa nieformalna 10 strzałów ku chwale Ojczyzny
Miejsce: Gdańsk
Termin: 11.11.2018
Piknik rodzinny wraz z podstawowym szkoleniem strzeleckim to 10 godzinna impreaz, w czasie której każdy chętny, który przybył na strzelnicę KSI w Gdańsku przy ul. Zawodników 1 mógł przejść podstawowe szkolenie z obsługi pistoletu centralnego zapłonu, poznać podstawowe zasady bezpiecznego posługiwania się bronią palną oraz oddać 10 strzałów do tarczy. W wydarzeniu wzięło udział prawie 400 osób.

Trójbój Obronny na 100- lecie Niepodległej Polski

Piknik rodzinny w ramach Programu Pro defensione, pro historia dofinansowany z FIO 2018
Realizator: grupa nieformalna Miłośnicy Muszkietu
Miejsce: Kuźniczka, gmina Wieleń, woj. Wielkopolskie
Termin: 7.10.2018
Piknik rodzinny to 6 godzinne wydarzenie, w czasie którego całe rodziny mogły spędzić wspólnie czas przy poczęstunku, patriotycznej muzyce oraz wziąć udział w trójboju rodzinnym, który składał się z takich elementów jak rzut granatem do celu, bieg w terenie, strzelanie do tarczy z broni pneumatycznej i kulowej.

Podstawy nawigacji terenowej

Szkolenie: nawigacja terenowa, posługiwanie się mapą LVL1 w ramach SCo-Ops3c przeprowadzone przez NAMS/PSAT
Miejsce: Bieszkowice, woj. Pomorskie
Termin: 18.03.2018
Cel: Przekazanie oraz utrwalanie wiedzy z zakresu podstawowej nawigacji terenowej i posługiwania się mapą w celu wykorzystania w działaniach z zakresu taktyki zielonej/gier typu MilSim, gier z urealnieniem, gier ASG.